Forum www.militarni.pl Strona Główna

 

Forum www.militarni.pl Strona Główna ť Красная Армияť Rekonstrukcja Wojska Polskiego w czasie PRL'u Idź do strony Poprzedni  1, 2
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
PostWysłany: Sob Lip 31, 2010 10:07 pm Odpowiedz z cytatem
grobas
kapral
kapral
 
Dołączył: 06 Sie 2009
Posty: 23
Skąd: Mazury / Wawa




No ja w tym roku to się napewno nigdzie GAZorem nie ruszę. Trzeba go zalegalizować, a i czsu brak i z kasą krucho.
Dla kompletujących deszczyka, znalazłem śpiwór, cena mocno przystępna - 10pln:

http://allegro.pl/item1170605978_spiwor_wojskowy.html

sprzedający AND7
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
PostWysłany: Wto Sie 03, 2010 1:13 am Odpowiedz z cytatem
kapral_b
st. szeregowy
st. szeregowy
 
Dołączył: 03 Sie 2010
Posty: 12




Chris napisał:
Grupy nie ma ale jest w kraju troche osób zajmujących się tym okresem. Było przez kilka lat forum rekonstruktorów LWP ale od paru miesięcy już zniknęło z sieci.
Co roku rekonstruktorzy spotykają się 13 grudnia w Warszawie z okazji rocznicy stanu wojennego. Na zlotach militarnych zawsze możesz spotkać Michała w mundurze US i bordowym berecie.
Jeśli chodzi o sprzęt to tak na szybko:'
- opinacze brązowe
- mundur polowy moro
- pas parciany (nie z klamrą WP)
- szelki
- maska p.gaz "słoń" z torbą
- OP1
- saperka
- ładownica na 3 magazynki do AK
- AK47 lub AKMS lub PM-63 czyli tzw. RAK (w przypadku kierowcy, altylerzysty, komandosa)
- koszulka zielona (lato), ocielpacz (zimą)
- kurtka moro z podpinką (zima)
- szalokominiarka (zimą)
- hełm, rogatywka lub czapka "uchatka" (zimą)
- rękawiczki moro (zimą)

Jak o czymś zapomniałem to trudno. Smile



Gwoli ścisłości: byłem w wojsku w latach 1984-86. Podkoszulki były białe, do tego granatowe, płócienne spodenki gimnastyczne. Na unitarce nie mieliśmy skarpet tylko onuce. Szlokominiarka była używana tylko jako szlik do munduru wyjściowego. Jako czołgista miałem czarny beret lub uszatkę zimą. Ponadto w czasie mrozów buty opinacze były wymieniane na gumofilce. Jeśli chodzi o maskę p-gaz, to ja miałem MP-4, ale z tego co wiem, słonie wciąż były w powszechnym użytku.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
PostWysłany: Wto Sie 03, 2010 2:29 am Odpowiedz z cytatem
kapral_b
st. szeregowy
st. szeregowy
 
Dołączył: 03 Sie 2010
Posty: 12




Cieszę się że został poruszony temat "deszczyków". Też próbuję skompletować mundur, żeby pasował do mojego GAZ-a. Brązowe opinacze i skórzany pas. Maska przewieszona przez ramię, ładownica na pasie. Ale co dalej? Czy ktoś posiada jakieś zdjęcia, może archiwalne numery Żołnierza Polskiego z lat 60?. Albo "Przepisy ubiorcze" z tego okresu?
Mówicie że skompletowaliście wszystko, a ja nawet nie wiem co powinienem mieć Sad
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
PostWysłany: Sro Sie 04, 2010 8:49 pm Odpowiedz z cytatem
Storm007
st. szeregowy
st. szeregowy
 
Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 19
Skąd: Jastrzebie




W moim przypadku do skompletowania wszystkiego jest jeszcze daleka droga... Jakie wyposazenie mial lacznosciowiec? Czy radiostacja R-105 pasuje do deszyku?
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
PostWysłany: Sro Sie 04, 2010 9:14 pm Odpowiedz z cytatem
Bodek1968
st. kapral
st. kapral
 
Dołączył: 11 Sty 2009
Posty: 47




Do kompletu trzeba dodać "jagodzianki" czyli trampki "ogólno-wojskowe" :)Ja byłem w latach 87-89 i podkoszulki mieliśmy tylko białe.Onuce były lepsze od skarpet-kwestia wprawy w układaniu.Na początku szlag nas trafiał na te szmaty,ale jak kazali zmienić na skarpety to nikt nie chciał.Nigdy nie miałem odparzeń i noga latem tak się nie pociła.Skarpety miały grube szwy i po marszu na 40 km z pełnym oporządzeniem stopy wyglądały jak pomidory."Słoń" to mój wierny towarzysz przez całą służbę Very Happy

R105 pasuje jak najbardziej.R105D-wersja dla "pudzianów" Smile Tańsza w zakupie niż R105M,która jest lżejsza i mniejsza.Ja mam R109M w pełni sprawną, na oryg.akumulatorach.Pracuje m.in w paśmie CB w modulacji FM.Będę miał na zlocie.Jak ktoś zainteresowany to zapraszam.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Czw Sie 12, 2010 5:06 pm Odpowiedz z cytatem
grobas
kapral
kapral
 
Dołączył: 06 Sie 2009
Posty: 23
Skąd: Mazury / Wawa




kapral_b napisał:
Czy ktoś posiada jakieś zdjęcia, może archiwalne numery Żołnierza Polskiego z lat 60?. Albo "Przepisy ubiorcze" z tego okresu?
Mówicie że skompletowaliście wszystko, a ja nawet nie wiem co powinienem mieć Sad


Zdjęcia są. Można poszukać np. na alledrogo starych albumów, które były wydawane na rocznice zwycięstwa itp. Można znaleźć nawet fajne zdjęcia. Ja mam tylko kilka takich albumów niestety i deszczyków tam mało.
Generalnie można przyjąć zasadę, że do deszczyka zbierasz to samo co do mora. Jak mora wchodziła to osprzęt zostawał ten sam, przynajmniej na początku.

Storm007 napisał:
Czy radiostacja R-105 pasuje do deszyku?


Co do R-105, to jak najbardziej pasuje do deszczyka...jak i do mora, i do żaby itd:
Swoją drogą zakładam, że pytasz o R-105D, albo R-105DM, bo R-105 to ja jeszcze nie widziałem oprócz zdjęcia z instrukcji.

Edycja:
Mam już w kolekcji taką wczesną oryginalną R-105 bez żadnej literki Very Happy

Różni się ta bestia od późniejszych, tym że nie ma bloku zdalnego sterowania i retranslacji - czyli nie ma charakterystycznego przełącznika obrotowego na przednim panelu.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
PostWysłany: Czw Lip 28, 2011 11:09 am Odpowiedz z cytatem
kapral_b
st. szeregowy
st. szeregowy
 
Dołączył: 03 Sie 2010
Posty: 12




[/img]

Dzięki za pomoc koledzy. Myślę że wyglądam autentycznie?
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
PostWysłany: Czw Lip 28, 2011 8:50 pm Odpowiedz z cytatem
grobas
kapral
kapral
 
Dołączył: 06 Sie 2009
Posty: 23
Skąd: Mazury / Wawa




Profeska.
A GAZik też się Tobie trafił cholernie fajny.
Możesz zdardzić ile dałeś za niego....
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
PostWysłany: Pon Sie 01, 2011 9:06 am Odpowiedz z cytatem
kapral_b
st. szeregowy
st. szeregowy
 
Dołączył: 03 Sie 2010
Posty: 12




Mój GAZ to wersja OREL-1 z drewnianym dachem pokrytym plandeką (dla niepoznaki). Samochody te były budowane dla służb wywiadowczych i woziły aparaturę do namierzania nadajników radiowych. Więcej na www.gaz69.org

Czy ktoś wie kiedy do wyposażenia weszło OP-1?
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
PostWysłany: Sob Sie 06, 2011 9:30 am Odpowiedz z cytatem
kapral_b
st. szeregowy
st. szeregowy
 
Dołączył: 03 Sie 2010
Posty: 12




grobas napisał:
Ej tam, oryginałów deszczyku było dużo. Mam kilka egzemplarzy i każdy jest trochę inny. W tamtych czasach wszystkie służby chyba miały to co wojsko, więc i odmian było za trzęsienie. A i samo wojsko miało też kilka odmian.
Ja mam jeden w niekrasnoludkowym rozmiarze, choć i tak ciasny, i nie jestem pewien czy to wojskowy jest. Nie ma wszywek do maskowania na ramionach, choć widziałem na zdjęciach wojaków, bez takich wszywek. No i spodnie nie mają gumek tylko coś jakby opinacze/ściągacze na nogawkach - to mi się akurat wydaje podejrzane - ale weź tu znajdź zdjecie wojaka bez butów, żeby się upewnić czy mieli takie, czy nie.


Jak spodnie mają ściągacze a nie gumki, to prawdopodobnie jest to wersja dla strażaków.

Przestudiowałem setki zdjęć na stronie Koledzy z wojska i myślę że tak to powinno wyglądać. Trochę nieregulaminowo, bo za podwinięte rękawy jechałbym "końcówkę starego" Razz
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
PostWysłany: Sro Mar 28, 2012 12:36 pm Odpowiedz z cytatem
SANCHEZ
plutonowy
plutonowy
 
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 59
Skąd: GDYNIA




Witam serdecznie

Od jakiegoś czasu mocno interesuje się umundurowaniem wz. 58. Z moich obserwacji wynika, że była cała masa modyfikacji i rodzajów kroju mundurów.
Z tego co widzę bardzo ciężko jest mundury odróżnić od wersji strażackich.

Osoby zainteresowane tematyką LWP zapraszam na forum naszego GRH:

https://grhsojusz.fora.pl/

lub na nasz profil na Facebooku: wystarczy wpisać ludowe wojsko polskie

pozdr

Sanchez

_________________
ZIŁ 157 6X6 - THE POWER OF DREAMS
UAZ 469B 4X4
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
PostWysłany: Wto Maj 22, 2012 10:36 pm Odpowiedz z cytatem
kapral_b
st. szeregowy
st. szeregowy
 
Dołączył: 03 Sie 2010
Posty: 12




Fajne forum Sanchez. Dzięki za link.

_________________
www.gaz69.org
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
PostWysłany: Wto Maj 22, 2012 10:52 pm Odpowiedz z cytatem
SANCHEZ
plutonowy
plutonowy
 
Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 59
Skąd: GDYNIA




Zapraszam do współpracy i do uczestnictwa w życiu forum Smile

_________________
ZIŁ 157 6X6 - THE POWER OF DREAMS
UAZ 469B 4X4
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Forum www.militarni.pl Strona Główna ť Красная Армия ť Rekonstrukcja Wojska Polskiego w czasie PRL'u
 
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 2 z 2  
Idź do strony Poprzedni  1, 2
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  

Powered by phpBB Š 2001, 2002 phpBB Group

Design by: Infected-FX