Forum www.militarni.pl Strona Główna

 

Forum www.militarni.pl Strona Główna ť Красная Армияť Rekonstrukcja Wojska Polskiego w czasie PRL'u Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Rekonstrukcja Wojska Polskiego w czasie PRL'u
PostWysłany: Czw Wrz 24, 2009 2:19 pm Odpowiedz z cytatem
Ramen
st. szeregowy
st. szeregowy
 
Dołączył: 24 Wrz 2009
Posty: 10




Czołem Waszmości
Mam takie pytanie czy wiadomo Państwu coś na temat działających GRH w temacie WP w PRL'u? Przepraszam że pierwszy post i już pytanie

Z Góry Dziękuję za Odpowiedź
Kamil
P.S. Możecie napisać co taki przeciętny szeregowy musi mieć?
Smile
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
PostWysłany: Czw Wrz 24, 2009 2:41 pm Odpowiedz z cytatem
Chris
sierżant
sierżant
 
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 118
Skąd: Szczecin




Grupy nie ma ale jest w kraju troche osób zajmujących się tym okresem. Było przez kilka lat forum rekonstruktorów LWP ale od paru miesięcy już zniknęło z sieci.
Co roku rekonstruktorzy spotykają się 13 grudnia w Warszawie z okazji rocznicy stanu wojennego. Na zlotach militarnych zawsze możesz spotkać Michała w mundurze US i bordowym berecie.
Jeśli chodzi o sprzęt to tak na szybko:'
- opinacze brązowe
- mundur polowy moro
- pas parciany (nie z klamrą WP)
- szelki
- maska p.gaz "słoń" z torbą
- OP1
- saperka
- ładownica na 3 magazynki do AK
- AK47 lub AKMS lub PM-63 czyli tzw. RAK (w przypadku kierowcy, altylerzysty, komandosa)
- koszulka zielona (lato), ocielpacz (zimą)
- kurtka moro z podpinką (zima)
- szalokominiarka (zimą)
- hełm, rogatywka lub czapka "uchatka" (zimą)
- rękawiczki moro (zimą)

Jak o czymś zapomniałem to trudno. Smile
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
PostWysłany: Czw Wrz 24, 2009 3:13 pm Odpowiedz z cytatem
Ramen
st. szeregowy
st. szeregowy
 
Dołączył: 24 Wrz 2009
Posty: 10




Dziękuję bardzo Smile
No i manierka,menażka i niezbędnik nie?
A co się powinno mieć w torbie sanitarnej?(żeby odegrać sanitariusza trzeba coś jeszcze mieć)
Szkoda że już nic takiego nie ma
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
PostWysłany: Czw Wrz 24, 2009 4:28 pm Odpowiedz z cytatem
Chris
sierżant
sierżant
 
Dołączył: 08 Cze 2006
Posty: 118
Skąd: Szczecin




Menażke i niezbędnik nosisz w plecaku a nie na pasie. Jedna sytuacja, w jakiej masz to w ręce to jak na poligonie idziesz do kuchni polowej na jedzienie. W jednostce zabierasz tylko niezbednik bo kubki i talerze są na miejscu.
Z manierką jest inaczej bo regulamin przewidywał ją na pasie, z tyłu. Bardzo niewygodne miejsce Smile
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
PostWysłany: Czw Wrz 24, 2009 4:56 pm Odpowiedz z cytatem
Ramen
st. szeregowy
st. szeregowy
 
Dołączył: 24 Wrz 2009
Posty: 10




No ja wiem Very Happy ale to jest chyba potrzebne w grupie rekonstruującej Wojsko.
Jak tak patrzałem to dużo było typów mundurów
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
PostWysłany: Czw Wrz 24, 2009 7:14 pm Odpowiedz z cytatem
Bosman
sierżant sztab.
sierżant sztab.
 
Dołączył: 15 Lip 2005
Posty: 203
Skąd: Borne Sulinowo




Mogą by opinacze czarne oraz do tego oczywiście bechatki i kurtki mora lecz ciemniejsze.Także czapka zimowa z furerkiem czarnym.Orzełek także inny.To dla MW i "Lotników".
To tak na początek.Temat dla mnie bardzo ciekawy.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Nie Wrz 27, 2009 7:08 pm Odpowiedz z cytatem
Ramen
st. szeregowy
st. szeregowy
 
Dołączył: 24 Wrz 2009
Posty: 10




http://www.allegro.pl/item737027242_mundur_sierzant_lwp_bluza_zimowa_korpusowki.html

Możecie mi powiedzieć co to za "wzór"? No tak tylko pozostaje jeszcze pytanie z jakich lat ma pochodzić ten "żołnierz". Pytałem się Państwa czy nie ma jakiejś GRH żeby się do niej dostosować.

Dziękuję

EDIT. Żeby uczestniczyć w takiej rekonstrukcji w Warszawie. To jaki trzeba mieć wzór munduru?
Z Góry dziękuję za odpowiedź
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
PostWysłany: Nie Lip 25, 2010 9:15 pm Odpowiedz z cytatem
grobas
kapral
kapral
 
Dołączył: 06 Sie 2009
Posty: 23
Skąd: Mazury / Wawa




Chris napisał:
- koszulka zielona (lato), ocielpacz (zimą)


Pytanie:
Ktoś wie może od kiedy wprowadzili zielone koszulki? Wcześniej były białe.

No i jeszcze pytanie ogólniejsze, bo jak ktoś się pyta o LWP to zaraz pada odpowiedź mora.
A czy ktoś się wogóle bawi w okres przemorowy, czyli deszczyki?
Mam sentyment do tego okresu, bo to i ojciec w takim śmigał bronić demokracji ludowej w Czechosłowacji, no i mój GAZik z Kaśką z tamtych rejonów czasowych pochodzą.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
PostWysłany: Pon Lip 26, 2010 7:11 am Odpowiedz z cytatem
Bosman
sierżant sztab.
sierżant sztab.
 
Dołączył: 15 Lip 2005
Posty: 203
Skąd: Borne Sulinowo




Ja posiadam Gaz63 z 55r. i do niego kompletuję umundurowanie typu deszczyk.Teoretycznie posiadam wszystko.Lecz ciężko trafić np.aby odcień spodni pasował do bluzy.Także rozmiary na rynku tylko małe.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Pon Lip 26, 2010 8:23 am Odpowiedz z cytatem
Storm007
st. szeregowy
st. szeregowy
 
Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 19
Skąd: Jastrzebie




Ja posiadam wlasnie mundur w deszczyku, prawdopodobnie replika do jakiejs produkcji filmowej. Raczej sie nie rozni od oryginalu. Teraz pozostaje skompletowanie reszty osprzetu. Opinacze brazowe udalo sie mi kupic w sobote na Operacji Poludnie. Plecak i torbe na maske bede mial. Musze poszukac jezcze rogatywki i bede szczesliwy. Na O[eracji Poludnie wypatrzylem u sprzedawcow jeden komplet w deszczyku ale maly rozmiar, tak chyba na 168, kosztowal 350 zl. Jak juz to bede mial skompletowane to na nastepny strzal bede kompletowal moro skoczka... Czy byly bechatki w deszczyku? Jakie ubranie wierzchnie bylo do deszczyka na zime?
Michala w US-ie tez spotkalem w Bielsku na Operacji Poludnie, pozdrawiam go serdecznie.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
PostWysłany: Pon Lip 26, 2010 9:35 am Odpowiedz z cytatem
grobas
kapral
kapral
 
Dołączył: 06 Sie 2009
Posty: 23
Skąd: Mazury / Wawa




Ej tam, oryginałów deszczyku było dużo. Mam kilka egzemplarzy i każdy jest trochę inny. W tamtych czasach wszystkie służby chyba miały to co wojsko, więc i odmian było za trzęsienie. A i samo wojsko miało też kilka odmian.
Ja mam jeden w niekrasnoludkowym rozmiarze, choć i tak ciasny, i nie jestem pewien czy to wojskowy jest. Nie ma wszywek do maskowania na ramionach, choć widziałem na zdjęciach wojaków, bez takich wszywek. No i spodnie nie mają gumek tylko coś jakby opinacze/ściągacze na nogawkach - to mi się akurat wydaje podejrzane - ale weź tu znajdź zdjecie wojaka bez butów, żeby się upewnić czy mieli takie, czy nie.

Co do zimowych deszczyków, to jasne, że były. Bechatki z cholernie gryzącą podpinką i rękawice. Nie wiem czy spodnie były zimowe, ale pewnie tak, skoro później wczesne moracze też takie miały.
Pałatki też były deszczykowe.
A jak już będziesz to miał to można poszukać kompletu maskującego dla rozpoznania. Praktycznie kopia niemeickiego splitera.

Co do rogatywki, albo tej drugiej okrągłej to polecam kupić replikę. Zdaje się, że użytkownik zielonaskrzynia na alledrogo takie sprzedaje. Oryginały w rozmiarze na łepek szpilki kosztują między 100 a 200pln, choć widziałem jak ktoś wylicytował, ale to był rozmiar 58 za około 400pln
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
PostWysłany: Pon Lip 26, 2010 8:35 pm Odpowiedz z cytatem
Storm007
st. szeregowy
st. szeregowy
 
Dołączył: 07 Lis 2006
Posty: 19
Skąd: Jastrzebie




grobas napisał:

Pałatki też były deszczykowe.
A jak już będziesz to miał to można poszukać kompletu maskującego dla rozpoznania. Praktycznie kopia niemeickiego splitera.

Co do rogatywki, albo tej drugiej okrągłej to polecam kupić replikę. Zdaje się, że użytkownik zielonaskrzynia na alledrogo takie sprzedaje. Oryginały w rozmiarze na łepek szpilki kosztują między 100 a 200pln, choć widziałem jak ktoś wylicytował, ale to był rozmiar 58 za około 400pln

Mam tez taki komplet maskujacy w polskim splinterze... Troche juz wyblakly i sprany. Jak nie znajde w rozsadnych cenach rogatywki oryginalnej to kupie w Zielonej Skrzyni replike.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
PostWysłany: Wto Lip 27, 2010 12:10 pm Odpowiedz z cytatem
Bosman
sierżant sztab.
sierżant sztab.
 
Dołączył: 15 Lip 2005
Posty: 203
Skąd: Borne Sulinowo




Były także śpiwory z pokrowcem z ortalionu we wzór deszczyk.Takowy nie chwaląc się posiadam. Very Happy
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Wto Lip 27, 2010 9:33 pm Odpowiedz z cytatem
grobas
kapral
kapral
 
Dołączył: 06 Sie 2009
Posty: 23
Skąd: Mazury / Wawa




To żeby nie wyjść na lamera przyznam się, że mam dwa takie śpiwory Very Happy
Jeden jest odrobinę cieńszy, ale i tak oba są sakramencko ciężkie.
Zeszłego lata nawet przetestowałem jeden w warunkach namiotowych. Całkiem ciepłe są, tylko mają jedna wadę (oprócz ciężaru), jak złapią wilgoć (a ten deszczykowy ortalion to nic nie chroni przed wodą) to w warunkach polowych są nie do wysuszenia. Napewno nie przez jeden dzień. A wtedy już nie są ciepłe.
W każdym razie fajnie było poczuć ducha epoki z takim śpiworkiem na łonie natury.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
PostWysłany: Pią Lip 30, 2010 5:18 pm Odpowiedz z cytatem
Bodek1968
st. kapral
st. kapral
 
Dołączył: 11 Sty 2009
Posty: 47




Widzę,ze nie jestem sam z PRL-em.To dobrze bo mało jest rekonstruktorów tego okresu.Przynajmniej na zlotach.Jak będziecie w Bornym to poszukajcie ZIł-a 130 z budą po AŁD-1 (aparatownia łączności dalekosiężnej) z masztem i flagą Fort Zachodni ze Świnoujścia.Ja st.szer,żonka st.sierżant szt Smile.Pogadamy,może coś "machniom" itp.Jak to chłopcy-PRL-owcy Very Happy
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Forum www.militarni.pl Strona Główna ť Красная Армия ť Rekonstrukcja Wojska Polskiego w czasie PRL'u
 
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 2  
Idź do strony 1, 2  Następny
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  

Powered by phpBB Š 2001, 2002 phpBB Group

Design by: Infected-FX