Forum www.militarni.pl Strona Główna

 

Forum www.militarni.pl Strona Główna ť WIETNAM - Reenactors POL-NAMť Vz 58 i Nam Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
PostWysłany: Sro Lis 16, 2005 9:25 pm Odpowiedz z cytatem
SF_Sick_Doc
sierżant
sierżant
 
Dołączył: 24 Wrz 2005
Posty: 135
Skąd: Nha Trang, Tropicana Lounge




To zdjęcie to właśnie najbardziej znane zdjęcie z vz.58 w Wietnamie, akurat wersja ze składaną kolbą. Nikt chyba nie pisał, że vz.58 używano częściej od AK47. Obydwie bronie cechowały się dużą niezawodnością.

_________________
THE LORD GIVETH AND
THE CAR-15 TAKETH AWAY

GOD CREATED MEN,
COLT MADE THEM EQUAL
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 12:07 am Odpowiedz z cytatem
FritzX
st. sierżant
st. sierżant
 
Dołączył: 24 Sie 2005
Posty: 179




Hubert czy jak wolisz ssgt, przecież masz sporo fotek zdobycznych Vz58. Nie pochwalisz sie nimi? No i najwyzszy czas sie przedstawić.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 12:13 am Odpowiedz z cytatem
Michał
kapitan
kapitan
 
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2190
Skąd: z Powiśla




FritzX napisał:
Hubert czy jak wolisz ssgt, przecież masz sporo fotek zdobycznych Vz58. Nie pochwalisz sie nimi? No i najwyzszy czas sie przedstawić.


A wszcy razem - WIAJ HUBERT!!! Very Happy Very Happy

_________________
Pozdrawiam

Michał SEKA Sekunda
SRH RAKKASANS
www.rakkasans.pl

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 12:14 am Odpowiedz z cytatem
Walkie
st. sierżant sztab.
st. sierżant sztab.
 
Dołączył: 30 Wrz 2005
Posty: 401
Skąd: Belgia-Antwerpia




he,he Laughing Laughing


Ostatnio zmieniony przez Walkie dnia Pią Lis 18, 2005 10:47 pm, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 12:33 am Odpowiedz z cytatem
ssgt
plutonowy
plutonowy
 
Dołączył: 11 Lis 2005
Posty: 50




Jeśli się nie przedstawiłem przepraszam, witam wszystkich Wink
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 1:42 am Odpowiedz z cytatem
ssgt
plutonowy
plutonowy
 
Dołączył: 11 Lis 2005
Posty: 50




Temat który poruszyłem zawsze mnie nurtował. O tym że Vz58 (a właściwie SaP-5Cool był używany wietnamie przez NVA i VC, wiem doskonale i pewnie większość też o tym wiedziało. Chodziło mi o to czy ogólnie żołnierze SF używali go jako broni zdobycznej (opinie), ale spotkałem się z opiniami, że kategorycznie nie. Żołnierze SF mieli nieograniczoną swobodę w doborze sprzętu, mundurów, broni itd. Stwierdzenie że nieużywali wydaje się wg mnie błędne. Wiadomo każdy chce na tą teorie jakieś dowody np w postaci zdjęć, ale czy każdy weteran chwali się swoimi zdjęciami i tym co robił? Jak wspomniano wcześniej nie chce i nie chciałem setki fotek GB z Vz58, tylko usłyszeć co kto na ten temat myśli Very Happy . A tak wogóle czy żołnierze SF mieli czas i ochotę na "sesje" zdjęciowe w czasie patroli bojowych? Większośc ich zdjęć to foty z przed patroli i po nich. Choć nie zaprzeczam wcale, że w trakcie nie robili. Czechosłowacja w okresie wojny wietnamskiej eksportowała ogromne ilości lekkiego uzbrojenia oraz amunicji wysokiej jakości, w sumie oni z tego słyną do dnia dzisiejszego.


Ostatnio zmieniony przez ssgt dnia Pią Lis 18, 2005 12:53 am, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 2:13 am Odpowiedz z cytatem
ssgt
plutonowy
plutonowy
 
Dołączył: 11 Lis 2005
Posty: 50




Jesli chodzi o podobieństwo "czecha" i "kałacha", to Vz58 (Sa58) ma z AK47 wspólny tylko nabój i zasadę uruchamiania przez odprowadzanie gazów prochowych z lufy, no i może zbliżony wygląd. Nawet pasek nośny od AK jest zaszeroki do Vz58. Do czasu pojawienia sie M16, Vz58 był najlżejszym wojskowym karabinem automatycznym świata (masa własna - 2,91 kg). Na dzień dzisiejszy pozostaje on najlzejszym kb.aut. na nabój pośredni 7,62mm x 39 wz.43. AK potrzebował dopiero głęboko zmodernizowanego "blaszanego" AKM, aby zbliżyć się do masy Vz58, ale i ten na pusto waży 3,1 kg czyli o 200g więcej (podstawowy AK z tamtych lat to prawie 4 kg). Ciekawostką było to, że niepełne magazynki można bło doładować bezpośrednio wpięte w broni ze standardowych łudek amunicyjnych, magazynki wykonane są z aluminium (nie są wymienne z AK). Przedewszystkim broń ta była lekka, poręczna, celna, zasilana standardową amunicją używana w państwach komunistycznych, oraz łudząco podobna do AK, co w niektórych sytuacjach było potrzebne. Co zaś chińskich AK, dlatego ich tyle było bo niestety Chiny to sąsiad Wietnamu a wiadomo że oni zawsze "pomagają" potrzebującym. "Chińskie" AK były marnej jakości tak samo i koreańskie. Cenione były modele z ZSRR, Polski oraz DDR (wysoka jakosć produktu). Ale wiadomo "lepszy rydz niż nic". Widzę że coś zjeżdżam z tematu. Gdzieś mam fotki Vz 58 jako zbobyczne, poszukam Smile
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 8:31 am Odpowiedz z cytatem
Michał
kapitan
kapitan
 
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2190
Skąd: z Powiśla




I tym o to sposobem wiemy juz nieco więcej . Dzięki i czekamy na foty:)

_________________
Pozdrawiam

Michał SEKA Sekunda
SRH RAKKASANS
www.rakkasans.pl

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 8:36 am Odpowiedz z cytatem
królik
st. sierżant sztab.
st. sierżant sztab.
 
Dołączył: 08 Lis 2005
Posty: 413




Skrzypek napisał:
A po zdjęciu wklejonym przez G838 też chyba można stwierdzić bez najmniejszych wątpliwości, że były chociaż to już wcześniej zostało powiedziane, ale dla wydaje mi się, że są tacy co jak nie zobaczą to nie uwierzą Smile

Jasne. A co powiesz po zobaczeniu tego zdjęcia?


Albo tego:



Wydaje mi się, że zrobienie sobie fotki ze zdobycznym karabinem w obozie (a takim jest ewidentnie ta z Namu) nijak ma się do bojowego użycia zdobycznej broni potwirdzonego zdjęciami. Na przykłąd takimi Smile

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 9:35 am Odpowiedz z cytatem
G838
mł. chorąży
mł. chorąży
 
Dołączył: 24 Sie 2005
Posty: 458




Z Hubertem rozmawialiśmy kiedyś na temat Vz. I moja opinia była taka że Vz do postaci SF czy LRRP/Ranger jest mocno naciągana, tak jak np M151A2. I jedno i drugie było obecne w Namie, lecz w ograniczonej ilości. NVA/VC było wyposażone głównie w AK47/Typ56, a ze świecą szukać Vz, szczególnie jako broń braną przez SF/LRRP na patrole. Ja nigdy sie nie spotkałem z taką sytuacją - w przeciwieństwie do AK, gdzie znam dziesiątki zdjęć z taką bronią u SF/LRRP. Ale to jest Wietnam. Jeżeli ktoś mi powie że brano MP40, powiem ok (bo brano). Nawet jeżeli ktoś powie że brano muszkiety to też jestem skłonny uwierzyć. Nie można kategorycznie wykluczyć Vz jako broni noszonej przez SF.
Co do samej broni zdobycznej to nie tylko można mówić o "swobodnym wyborze broni", bo np. AK był bardziej niezawodny niż M16. Wśród LRRP/Rangers istniało nawet pewne "zalecenie", by jeden z członków zespołu brał na patrol AK (z zapasem 1500 sztuk amunicji). Z reguły był to Team Leader. Spowodowane to było tym, że podczas wymiany ognia w gęstej roślinności osłaniający odwrót zaspołu strzelec z AK zmylał pogoń. Charakterystyczny odgłos AK pozwalał sądzić Charliemu że własnie z tamtej strony uderza wsparcie dla niego.
Żołnierze SF mieli czas i ochotę na sesje podczas patroli. Mam dwa albumy o SOG z między innymi takimi właśnie zdjęciami.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 9:43 am Odpowiedz z cytatem
Michał
kapitan
kapitan
 
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2190
Skąd: z Powiśla




G838 napisał:
Mam dwa albumy o SOG z między innymi takimi właśnie zdjęciami.


To kiedy możemy zobaczyć ten album? Shocked Shocked Shocked

_________________
Pozdrawiam

Michał SEKA Sekunda
SRH RAKKASANS
www.rakkasans.pl

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 10:33 am Odpowiedz z cytatem
G838
mł. chorąży
mł. chorąży
 
Dołączył: 24 Sie 2005
Posty: 458




Jak będziesz w okolicy to zapraszam do mnie do domu Very Happy
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 10:36 am Odpowiedz z cytatem
Michał
kapitan
kapitan
 
Dołączył: 31 Sty 2005
Posty: 2190
Skąd: z Powiśla




G838 napisał:
Jak będziesz w okolicy to zapraszam do mnie do domu Very Happy


oki! Dzięki!

_________________
Pozdrawiam

Michał SEKA Sekunda
SRH RAKKASANS
www.rakkasans.pl

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 12:39 pm Odpowiedz z cytatem
SF_Sick_Doc
sierżant
sierżant
 
Dołączył: 24 Wrz 2005
Posty: 135
Skąd: Nha Trang, Tropicana Lounge




G838 napisał:
Żołnierze SF mieli czas i ochotę na sesje podczas patroli. Mam dwa albumy o SOG z między innymi takimi właśnie zdjęciami.


Prawda. Jednak sporo tych zdjęć pochodzi z manewrów i w zasadzie nie da się stwierdzić czy to prawdziwy patrol czy ćwiczenia. Sam mam kilka oryginalnych fotek, które wiem, że były robione podczas ćwiczeń a wyglądaja jak z normalnego patrolu. Oczywiście się nie czepiam, to tylko moje drobne spotrzeżenie.

Większość fotek z bronią zdobyczną, które oglądałem to obozowe "fotki".
To nie znaczy, że nie była używana w polu. W literaturze można znaleźć informacje o vz.58 (warto inwestować w książki...), i to nie od gawędziarzy.

_________________
THE LORD GIVETH AND
THE CAR-15 TAKETH AWAY

GOD CREATED MEN,
COLT MADE THEM EQUAL
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Czw Lis 17, 2005 7:05 pm Odpowiedz z cytatem
ssgt
plutonowy
plutonowy
 
Dołączył: 11 Lis 2005
Posty: 50






Ostatnio zmieniony przez ssgt dnia Czw Lis 17, 2005 7:15 pm, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Forum www.militarni.pl Strona Główna ť WIETNAM - Reenactors POL-NAM ť Vz 58 i Nam
 
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 4 z 5  
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  

Powered by phpBB Š 2001, 2002 phpBB Group

Design by: Infected-FX