Forum www.militarni.pl Strona Główna

 

Forum www.militarni.pl Strona Główna ť II Wojna Światowa / II World Warť Najmłodsi Bohaterowie
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Najmłodsi Bohaterowie
PostWysłany: Pią Mar 17, 2006 8:30 pm Odpowiedz z cytatem
bulldozer
sierżant
sierżant
 
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 117
Skąd: Warszawa




Witam wszystkich, chciałbym rozpocząć nowy temat, który mam nadzieje zainteresuje nie tylko rekonstruktorów. Kilka dni temu ogladałem program dotyczący najmłodszych żołnierzy walczących podczs II wojny światowej. Było tam dość dużo ciekawego materiału archiwalnego, gdzie pokazano ich w akcji, lub też (jak w przypadku oddziałów niemieckich odznaczanie poszczególnych ludzi np.: EK).Największy fragment poświęcony był HJ, SS i WH, ale nigdzie nie padły nazwiska odznaczonych.Na początku chciałbym napisać coś o tych, którzy będąc jeszcze w szkole podstawowej zasłużyli sobie na dostąpienie "tego zaszczytu". Najmłodszym, jak się wydaje członkiem HJ odznaczonym EK II był dowódca oddziału HJ Alfred Zeck pochodzący z Goldenau, który otrzymał to odznaczenie za uratowanie 12 rannych żołnierzy WH w marcu 1945 roku - sam poległ. Kolejnym odznaczonym był 14, letni Kurt Fischer, który służył na jednym z niemieckich tankowców (właściwie był to pływający zbiornik cumujący przy nabrzeżu) jako majtek. Uratował on kilku marynarzy z zatopionego okrętu wojennego (1942 r.). Kolejnym był 16 -latek Gunther Harms, który po nalocie bombowym na jedno z miast niemieckich udzialał pomocy rannym - sam podobno zginął podczs tej akcji. Można mnożyć przykłady i napisać jeszcze wiele o "dzieciach, już nie dzieciach" walczących na wszystkich frontach II wojny światowej po każdej ze stron tego konfliktu, ale ciekawi mnie czy moglibyśćie (Forumowicze) rozwinąć ten wątek i zająć się tym tematem. Przecież nie tylko Niemcy walczyli o przetrwanie "1000-letniej Rzeszy", byli jeszcze Rosjanie, Grecy, Francuzi, Polscy Żydzi w Gettach oraz Powstańcy Warszawscy i żołnierze wielu oddziałów partyzanckich (nie tylko w Polsce), którzy za swoje bohaterskie akcje zostali uhonorowani odznaczniami bojowymi. Może ktoś przyłączy się do tego wątku i rozwinie dalej ten temat, który dotyczy nie tylko "historyków" ale również nas, ludzi młodych, którzy mogli znaleźć się w podobnej sytuacji i podobnych warunkach. Liczę na Waszą współpracę.

_________________
"Wspólna walka musi mieć wspólne cele..."
pzdr b
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Sob Mar 18, 2006 8:09 pm Odpowiedz z cytatem
bulldozer
sierżant
sierżant
 
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 117
Skąd: Warszawa




Ale zajefajnie dyskutujecie... rewelacja. pozdro Bart

_________________
"Wspólna walka musi mieć wspólne cele..."
pzdr b
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Pią Maj 19, 2006 10:33 pm Odpowiedz z cytatem
Wrotycz
st. kapral
st. kapral
 
Dołączył: 27 Mar 2006
Posty: 48
Skąd: Kazuń wieś nad Wisłą




Witam kolege
Polecam książke A.Czarski " Najmłodsi żołnierze walczącej Warszawy" wyd.PAX 1971
Z tego co przeczytałem w wielu innych książkach to najniższy wiek to 13 lat. W tym wieku chłopak mógł prowadzic ogień z karabinu np.Mausera i nie naraził sie na kontuzje, połamanie obojczyku itp. Pewnie trafiali sie i młodsi strzelcy ale raczej oni używali pistoletów lub pm. te nie kopały. Dzieci poniżej tego wieku pełniły służbe najczęściej jako Łącznicy, przewodnicy, kolporterzyi i wiele innych zaszczytnych funkcji.
Pozdr. Smile
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
PostWysłany: Wto Maj 23, 2006 11:17 pm Odpowiedz z cytatem
Wrotycz
st. kapral
st. kapral
 
Dołączył: 27 Mar 2006
Posty: 48
Skąd: Kazuń wieś nad Wisłą




Ciekawi mnie wiek XiXw. Ale mysle że wiek rospoczęcia służby np: dzieci pułku był podobny , ja błogie dziecinstwo wspominam dłużej.
Pozdr.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
PostWysłany: Pią Lis 03, 2006 11:22 am Odpowiedz z cytatem
ghost
szeregowy
szeregowy
 
Dołączył: 03 Lis 2006
Posty: 2




Odnośnie 12HJ...
Czytałem kiedys o takich dwóch przypadkach (niestety nie jestem w stanie powiedziec gdzie to przeczytałem- było to juz dawno temu) .Walki w Normandii. Młody chłopak z Hj biegł z mina magnetyczna a Amerykański czołg. Podbiegł do czołgu i prubował przyczepic ładunek kumulacyjny do jego panceza. Niectety z niewiadomych przyczyn ładunek ten nie chciał się przyczepic. Młody HJ wyjął zawleczkę i z całej siły przycisnoł mine magnetyczna całym ciałem do czołgu. Zginoł niszcząc czołg i ratując 4 kolegów w okopie.
Inny przypadek to jak HJ rozwalił czołg Faustem . Niby nic takiego ale zrobił to od spodu kiedu czołg najechał na jego stanowisko......
Ja osobiście mam pełny szacunek dla 12Pz.Div "Hitlerjugend"!!
POZDRAWIAM
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Forum www.militarni.pl Strona Główna ť II Wojna Światowa / II World War ť Najmłodsi Bohaterowie
 
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  

Powered by phpBB Š 2001, 2002 phpBB Group

Design by: Infected-FX