Forum www.militarni.pl Strona Główna

 

Forum www.militarni.pl Strona Główna ť Красная Армияť Rozmiarówka mundurowa ZSRR
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Rozmiarówka mundurowa ZSRR
PostWysłany: Nie Lis 27, 2005 9:19 pm Odpowiedz z cytatem
nietoperz
Site Admin
Site Admin
 
Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 5436
Skąd: z Pragi ( tej nad Wisłą )




Czy ktoś zna przełorzenie oznaczeń występujących na mundurach ( np 50-4) na rozmiary - powiedzmy bardziej europejskie- interesuje mnie równiez rozmiarówka pasów - tzn nr rozmiaru / długośc pasa .
Co do butów to wiadomo , ze ich numeracja jest nieco wieksza od naszej , ale gdyby ktos miał jakies konkrety , to każda uwaga jest cenna...

_________________
Nietoperz
|----------------------------------|
uhhh ale ciężko pchać ten czołg --------->
|----------------------------------|
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
PostWysłany: Sro Sie 02, 2006 8:03 am Odpowiedz z cytatem
fraser
st. chorąży sztab.
st. chorąży sztab.
 
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 866
Skąd: z Powiśla




Jako, ze jak wspomniałes "każda uwaga jest cenna" Very Happy znlazłem coś takiego. Firma handluje CA i zamieszcza także rozmiarówke wraz z tłumaczeniem na US i UK. Moze sie Towarzyszkom i Towarzyszom przyda Wink Very Happy
http://www.rusmilitary.com/html/c-wear_colours.htm

_________________
NE DESIT VIRTUS

Adam FRASER Maksymowicz
SRH RAKKASANS
www.rakkasans.pl

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
PostWysłany: Sro Sie 02, 2006 6:40 pm Odpowiedz z cytatem
KAMILLO
st. sierżant sztab.
st. sierżant sztab.
 
Dołączył: 14 Lip 2005
Posty: 417
Skąd: Borne Sulinowo PL, Macroom IRL




wielkie dziek, mi napewno się przyda

_________________
A ja mieszkam tam gdzie jest naprawdę MILITARNIE

http://www.MILITARNE-BORNE.pl


Kraz 255B 6X6
Ural 4320 6X6
Ural 375D 6X6
GSP-55 Gąski
PTS-M Gąski
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG WP Kontakt
PostWysłany: Czw Sie 03, 2006 7:13 am Odpowiedz z cytatem
fraser
st. chorąży sztab.
st. chorąży sztab.
 
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 866
Skąd: z Powiśla




Miło mi Embarassed

_________________
NE DESIT VIRTUS

Adam FRASER Maksymowicz
SRH RAKKASANS
www.rakkasans.pl

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
PostWysłany: Czw Sie 03, 2006 8:43 am Odpowiedz z cytatem
willard
plutonowy
plutonowy
 
Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 61




Warto spojrzec na kilka(nascie) metek/pieczatek. Rozmiarowka sklada sie z dwucyfrowego oznacznie tegosci (48-5x), ktory jest odpowiednikiem szerokosci ramion. Plaszcze i marynarki naszych PL producentow tez onegdaj mialy takie rozmiarowki. druga cyfra oznacza wzrost delikwenta, ja np majac 178cm mam 3/4. Generalnie 2 jest na ludkow do ok. 165cm, 3 do 175, 4 do 185cm. Nakrycia glowy maja zwyczajowo obwod w cm wiec sprawa prosta. Helmofony i maski numeracje 1-2-3, tak jak za czasow PO w szkolce mierzylo sie czaszke do slonika Wink Wiekszosc ludzi ma 2.

Wspolczesnie ruscy stosuja rozmairowke szersza: pisza jasno 50/180 i wiadomo, ze to 50ka na goscia 180cm.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
PostWysłany: Wto Sie 08, 2006 12:05 pm Odpowiedz z cytatem
robaki
st. kapral
st. kapral
 
Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 38
Skąd: Katowice




Czołem!

Mam wątpliwości co rozmiarów do hełmów - czytałem , że radzieckie hełmy produkowano w 3 rozmiarach 1-2-3.

Jak każdy wie, regulacja obwodu głowy w tychże hełmach jest tak prostacka,
że wątpliwe dla mnie jest aby same czerepy produkowanio w 3 rozmiarach.

Raczej one-size-fits-all jak widać po zdjęciach rosyjskich wyrostków w Afganistanie Smile

Jak to w końcu jest naprawdę? Czy może zalezy od wzoru hełmu?
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Wto Sie 08, 2006 11:34 pm Odpowiedz z cytatem
nietoperz
Site Admin
Site Admin
 
Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 5436
Skąd: z Pragi ( tej nad Wisłą )




co do duzych cyferek na pieczątkach to wszelkie próby dochodzenia jakiejkolwiek logiki są raczej skazane na niepowodzenie , bo to jest oznaczenie kodowe - wiadomo , ze im wieksza druga cyferka tym wieksze ubranko, ale nie do konca. zgodnie z radziecką logiką - brak w tej rozmiarówce logiki i stad moje pytanie - w przypadku radiostacji czestotliwosci np w czasie wielkiej wojny były oznaczane numerami fal umownych które były nanoszone na skale radiostacji i do 2 MHZ nr spadały a powyżej tej czestotliwosci rosły ( ale nie zawsze), ale nie liniowo tylko logarytmicznie ... zas w przypadku radiostacji powyzej 20 MHz skalowanie zmieniało sie całkowicie i nie mialo jakiegokolwiek przełożenia na logike ( wiadomo- zeby wróg miał trudniej) hehehehe i brak w tym logiki,, ale ci co mieli wiedziec wiedzieli jak to sie przelicza.....

co sie tyczy helmow - wszystko zalezy od tego jak sie udała forma do prasy i Jedrek jest chyba najbardziej kompetentną osobą , która moze to potwierdzic , bo reanimował kilka ( jesli nie kilkanascie) helmow drugowojennych z wykopu i nie trafił się ani jeden który byłby dokładnie taki sam- i nie tyczy sie to wyłącznie rozmiarów ,ale przede wszystkim kroju, kątów długości wywinięc i innych takich na 7 hełmów - wszystkie oryginały , żaden nie był taki sam - jeśli błądze Andrzeju , to mnie wyprostuj z mojego doswiadzczenia wynika , ze jesli nawet rozmiarówka hełmow istniała to i tak nikt sie tym nie przejmował , zwłaszcza , ze hełmy w armii radzieckiej i tak nosiło się na polowym nakryciu głowy czyli w lecie na pilotce ( zwanej po polsku furazerka w odróznieniu od furazki zwanej po polsku czapka garnizonowa) a w zimie na uszance

przykładanie miar regulaminowych ( w rozumieniu armii amerykanskiej z która mieliscie wczesniej do czynienia ) do RKKA i SA jest z załozenia błędne. Aby cokolwiek pojac w tym temacie nalezy najpierw zatrybic radziecki sposob myslenia, który jest całkowicie odmienny nie tylko od amerykanskiego , ale nawet od wschodnio-europejskiego czy w US Army ktokolwiek nosił 3 czapki jednoczesnie gdy regulamin i bojowe doswiadczenie mówiło , że trzeba nosic helm????
i kto w armi amerykanskiej do polowego maskujacego munduru przypinałby sobie błyszczące złote odznaczenia ... a w AC to norma..... i kolorowe pagony.... taki szyk....wywyodzacy sie zreszta z tradycji i historii
aby tak naprawde zrozumiec dlaczego tak a nie inaczej wygladali ruscy w afganie trzeba pozanć historie rosyjskiego, carskiego munduru, że o Wielkiej Ojczyźnieanej nie wspomne - to wszystko wypływa jedno z drugiego....i nic nie bierze sie z powietrza ....

Jesli bedziesz w stanie odpowiedziec sobie na pytanie dlaczego z rosyjskiego munduru w 1918 roku zniknęły pagony ( będace elementem kultowym w armii radzieckieji rosyjskiej do dzis) i dlaczego w 15 lat pózniej - 1943- sie pojawiły ( w ciągu miesiąca w wielomilionowej armii gdzie na 10 żołnierzy przypadał bochenk chleba i 15 dkg słoniny zamiast regulaminowej racji zywnościowej - z gumą do żucia i srajtaśmą i na dwóch żołnierzy przypadała jedna triechliniejka ) i dlaczego w 1980 roku pod kandaharem i pod kabulem takie powodzenie miła farba do malowania samochodów to będzie znaczyło , że troche zatrybiłeś tą mentalnośc ...

_________________
Nietoperz
|----------------------------------|
uhhh ale ciężko pchać ten czołg --------->
|----------------------------------|
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
PostWysłany: Sro Sie 09, 2006 7:14 am Odpowiedz z cytatem
fraser
st. chorąży sztab.
st. chorąży sztab.
 
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 866
Skąd: z Powiśla




Cytat:
Aby cokolwiek pojac w tym temacie nalezy najpierw zatrybic radziecki sposob myslenia,

Świete słowa Mości Nietoperzu! Nie to zebym na CA sie wyznawał, ale idzie mi o to co zacytowałem. Bez zrozumienia mentalności ludzi zyjacych w kraju, którego armie rekonstruujes można sobie darować. Wojna, armia - to ludzie, o czym zreszta trabie od dawna na innych forach Very Happy

_________________
NE DESIT VIRTUS

Adam FRASER Maksymowicz
SRH RAKKASANS
www.rakkasans.pl

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
PostWysłany: Sro Sie 09, 2006 8:28 am Odpowiedz z cytatem
willard
plutonowy
plutonowy
 
Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 61




Moi drodzy... nie dyskutuje z sowieckim systemem produkcji, nierobstwa, urawnilowki i lenistwa oraz dekarstwa Wink wiem jak to jest kupic czesc NOWA i musiec ja dopasowac bo komus nie spasowaly otwory, albo cylinderek hamulcowy ma nierowna powierzchnie. JEstem tez przyzwyczajony, ze kurtka 50-4 okaze sie w praktyce 54-2 albo 48-3 Wink Pisalem o pewnym systemie, ktory w teori tak funkcjonuje, a ze praktyka sobie to mysle ze w tym systemie mamy tego swiadomosc... Pytanei bylo o rozmiarowke i co ona oznacza.
Z reszta sam mialem elementy amerykanckie gdzei metka nie wspolgrala z rozmiarem (a byla oryginalna), gdzie spodnei long byly krotsze od regular i takie tam. Wiadomo, wszystko trzeba zmierzyc i bedzie jasne. Jako ciekawostke podam, ze najdluzsze spodnei KZS w rozmiarze 2 mialy 108cm dl., a najkrotsze 97 cm Cool
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
PostWysłany: Sro Sie 09, 2006 9:53 am Odpowiedz z cytatem
robaki
st. kapral
st. kapral
 
Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 38
Skąd: Katowice




Witam!

Przeczytałem o hełmach (mysląć ze po wz. 40 może rzeczywiście ruscy robili juz rozmiary) - ziarno niepewności zostało zasiane - stąd moje pytanie Smile

Coż , jestem młody ale też wystarczająco stary aby dobrze pamietać czasy kiedy sąsiedzi pożyczali sobie małe dzieci aby dostac jednego bobofruta więcej Wink a maszynka do golenia nakręcana na kluczyk była tym co obecnie Mach3Turbo...

Wspomniane instrukcje instrukcje US Army są mdłe jak flaki z olejem z powodu swej drobiazgowości i podejścia do uzytkownika jak do kompletnego bezmóżdża Smile Za to sprawa radzicka to rzecz fascynująca w swej odkrywczości Smile

W kazdym wydaniu kolekcjonerstwa czy reenectingu - regulaminy sobie (trzeba je znać i wiedziec co do czego i kiedy) a przeglądanie tysiecy zdjęć jak było naprawę tyczy się zarówno GI czy radzieckiego sołdata.

Ponieważ zdjęcia oglądac można - z afganistanu nawet kolorowe Wink
natomiast brak podpory teoretycznej - zacząć JAK BYĆ POWINNO,
stopniowo personalizuąc odtwarzane postaci zgodnie z obserwacją żołnierskich zwyczajów i przeróbek.

Dlatego zadaję pytania, ponieważ mam szansę dowiedziec się wielu rzeczy jakich nie znajdę w dostepnej mi literaturze czy na necie. Sami wiecie jak jest ze zdjęciami - najpierw trzeba mieć w palcu teorię aby ocenić czy przeróbka na zdjęciu jest historycznie warta odtworzenia czy może to pojedyńczy "wypadek przy pracy"...

Mam nadzieję na następne ożywione dyskusje !
Hej:)
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Czw Sie 10, 2006 9:05 am Odpowiedz z cytatem
robaki
st. kapral
st. kapral
 
Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 38
Skąd: Katowice




Witam ponownie!

Otrzymałem informacje ze szczegółowymi informacjami na temat hełmów rosyjskich i nie tylko. Gość przedstawia sposób czytania stempli na hełmach
i wynika jasno że cyfra po literze P (R) oznacza rozmiat jak podejrzewałem.
Oznaczenie to stosowane jest dla hełmów M40/60 i M68:

M68:
http://www.cascoscoleccion.com/rusia/rus68.htm

M40:
http://www.cascoscoleccion.com/rusia/rus40.htm

Wystepują 3 rozmiary 1-2-3.

Strona w języku hiszpańskim - dla nie-znających (siebie zaliczam hehe)
polecam http://babelfish.altavista.com/ spanish->english

Pozdrawiam

Karol
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Sob Sie 12, 2006 4:53 pm Odpowiedz z cytatem
willard
plutonowy
plutonowy
 
Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 61




Garsc danych, ktore pozwola sie odnalezc. Wpierwej rozmiar radziecki, potem podane wymiary w ukladzie wzrost-klata-pas.

48-3 170-96-78
48-4 176-96-78
50-3 170-100-81
50-4 176-100-81 (lub 176-100-82)
52-3 170-104-92 (mundur VSR)
52-4 176-104-86
60-5 182-120-102

Wysnuc mozna zatem wniosek:

Wzrost postepuje co 6cm.

6 - 188-194
5 - 182-188
4 - 176-182
3 - 170-176
2 - 164-170
1 - 158-164

Tegosc postepuje co 4cm, a pas roznie - od 3 do 5cm roznicy.

Ta rozmiarowka nie dotyczy KZS cyz KLMK gdzie rozmiary widzialem 1, 2, 3. Dwuczesciowy KLM, ktorego mam ma natomiast pieczec z podanym bezposrednio rozmiarem 170-176 i 96/100 (tj rozmiar i klata).
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Forum www.militarni.pl Strona Główna ť Красная Армия ť Rozmiarówka mundurowa ZSRR
 
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  

Powered by phpBB Š 2001, 2002 phpBB Group

Design by: Infected-FX